ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 6 augusti 2019
Slut: 1 mars 2020

92

lag

7

omgångar

84/91

matcher spelade

Första omgången

35 matcher

6-13 augusti 2019

Andra omgången

25 matcher

27 augusti-10 september 2019

Tredje omgången

16 matcher

24-25 september 2019

Fjärde omgången

8 matcher

29-30 oktober 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

1 mars 2020

 

EFL Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Match 2:2
Match 1:2

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

30.30.2019, 22:58

Tisdag 29 oktober 2019
Everton
2-0
Watford

Manchester City
3-1
Southampton

Burton Albion
1-3
Leicester City

Crawley Town
1-3
Colchester United

Oxford United
*1-1
Sunderland

Information Oxford United vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 30 oktober 2019
Liverpool
*5-5
Arsenal

Information Liverpool vidare efter 5-4 på straffar.

Aston Villa
2-1
Wolverhampton Wanderers

Chelsea
1-2
Manchester United

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

25.09.2019, 23:59

Tisdag 24 september 2019
Watford
2-1
Swansea City

Colchester United
*0-0
Tottenham Hotspur

Information Colchester United vidare efter 4-3 på straffar.

Portsmouth
0-4
Southampton

Preston North End
0-3
Manchester City

Luton Town
0-4
Leicester City

Arsenal
5-0
Nottingham Forest

Crawley Town
*1-1
Stoke City

Information Crawley Town vidare efter 5-3 på straffar.

Sheffield Wednesday
0-2
Everton

Onsdag 25 september 2019
Wolverhampton …
*1-1
Reading

Information Wolverhampton Wanderers vidare efter 4-2 på straffar.

Oxford United
4-0
West Ham United

Brighton & Hove Albion
1-3
Aston Villa

Sheffield United
0-1
Sunderland

Burton Albion
2-0
Bournemouth

Milton Keynes Dons
0-2
Liverpool

Chelsea
7-1
Grimsby Town

Manchester United
*1-1
Rochdale

Information Manchester United vidare efter 5-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Andra omgången

10.09.2019, 23:59

Tisdag 27 augusti 2019
Plymouth Argyle
2-4
Reading

1-0 Ryan Taylor (22)
2-1 Jose Baxter (55)

1-1 Joshua Barrett (35)
2-2 Joshua Barrett (72)
2-3 Yakou Meïté (straff, 87)
2-4 Yakou Meïté (90+1)

Publik 8 365

Crawley Town
1-0
Norwich City

1-0 Beryly Lubala (17)

 

Publik 5 109

Newport County
0-2
West Ham United

 

0-1 Jack Wilshere (43)
0-2 Pablo Fornals (65)

Publik 6 382

Oxford United
*2-2
Millwall

1-2 Mark Sykes (87)
2-2 James Henry (straff, 90+4)

0-1 Jon Böðvarsson (29)
0-2 Jon Böðvarsson (52)

Publik 3 693

Information Oxford United vidare efter 4-2 på straffar.

Watford
3-0
Coventry City

1-0 Ismaila Sarr (37)
2-0 Daryl Janmaat (56)
3-0 Adalberto Peñaranda (69)

 

Publik 12 257

Cardiff City
0-3
Luton Town

 

0-1 David Hoilett (självmål, 43)
0-2 Alan Sheehan (63)
0-3 Jake Jervis (70)

Publik 4 111

Bristol Rovers
1-2
Brighton & Hove Albion

1-1 Tom Nichols (64)

0-1 Aaron Connolly (55)
1-2 Glenn Murray (90+2)

Crystal Palace
0-0*
Colchester United

Information Colchester United vidare efter 5-4 på straffar.

Fulham
0-1
Southampton

 

0-1 Michael Obafemi (57)

Publik 8 467

Southend United
1-4
Milton Keynes Dons

1-2 Brandon Goodship (54)

0-1 Rhys Healey (35)
0-2 Callum Brittain (41)
1-3 Hiram Boateng (82)
1-4 Sam Nombe (90+2)

Publik 2 433

Crewe Alexandra
1-6
Aston Villa

1-5 Ryan Wintle (84)

0-1 Ezri Konsa (4)
0-2 Conor Hourihane (24)
0-3 Conor Hourihane (45+3)
0-4 Keinan Davis (69)
0-5 Frederic Guilbert (76)
1-6 Jack Grealish (87)

Publik 7 173

Leeds United
2-2*
Stoke City

1-2 Edward Nketiah (67)
2-2 Hélder Costa (81)

0-1 Danny Batth (39)
0-2 Samuel Vokes (44)

Publik 30 002

Information Stoke City vidare efter 5-4 på straffar.

Sheffield United
2-1
Blackburn Rovers

1-0 Richard Stearman (31)
2-0 Oliver Norwood (45+3)

2-1 Sam Gallagher (72)

Publik 9 714

Burton Albion
4-0
Morecambe

1-0 Liam Boyce (34)
2-0 Liam Boyce (45+2)
3-0 Ryan Edwards (51) 4-0 Liam Boyce (74)

 

Publik 1 500

Nottingham Forest
3-0
Derby County

1-0 Albert Adomah (25)
2-0 Joe Lolley (35)
3-0 João Carvalho (79)

 

Publik 26 971

Grimsby Town
Avbr
Macclesfield Town

Preston North End
*2-2
Hull City

1-0 Paul Huntington (20)
2-0 Joshua Harrop (26)

2-1 Josh Magennis (straff, 34) 2-2 Jarrod Bowen (90+5)

Publik 6 093

Information Preston North End vidare efter 5-4 på straffar.

Rochdale
2-1
Carlisle United

1-0 Aaron Morley (11)
2-0 Matt Done (31)

2-1 Jack Bridge (straff, 71)

Publik 1 974

Onsdag 28 augusti 2019
Swansea City
6-0
Cambridge United

1-0 Kristoffer Peterson (1)
2-0 George Byers (20)
3-0 Sam Surridge (24)
4-0 Jordan Garrick (31)
5-0 Sam Surridge (45+1)
6-0 Wayne Routledge (76)

 

Publik 8 763

Bournemouth
*0-0
Forest Green Rovers

Publik 9 657

Information Bournemouth vidare efter 3-0 på straffar.

Queens Park Rangers
0-2
Portsmouth

 

0-1 John Marquis (straff, 77)
0-2 Marcus Harness (81)

Publik 7 783

Lincoln City
2-4
Everton

1-0 Harry Anderson (1)
2-2 Bruno Andrade (70)

1-1 Lucas Digne (36)
1-2 Gylfi Sigurðsson (straff, 59)
2-3 Alex Iwobi (81)
2-4 Richarlison (88)

Publik 9 971

Rotherham United
0-1
Sheffield Wednesday

  s

0-1 Atdhe Nuhiu (90+6)

Publik 8 679

Newcastle United
1-1*
Leicester City

1-1 Yoshinori Muto (53)

0-1 James Maddison (34)

Publik 22 727

Information Leicester City vidare efter 4-2 på straffar.

1-0 Ja Rodriguez (11)

1-1 William Grigg (35)
1-2 Tom Flanagan (47)
1-3 George Dobson (50)

Publik 7 445

Tisdag 10 september 2019
Grimsby Town
*0-0
Macclesfield Town

Information Grimsby Town vidare efter 5-4 på straffar.

 

Visa matchfakta

Första omgången

13.08.2019, 23:40

Tisdag 6 augusti 2019
Portsmouth
3-0
Birmingham City

1-0 Ellis Harrison (30)
2-0 Ben Close (39)
3-0 Ellis Harrison (54)

 

Publik 9 913

Tisdag 13 augusti 2019
Tranmere Rovers
0-3
Hull City

Grimsby Town
1-0
Doncaster Rovers

Wigan Athletic
0-1
Stoke City

Port Vale
1-2
Burton Albion

Nottingham Forest
1-0
Fleetwood Town

Bradford City
0-4
Preston North End

Blackpool
2-2*
Macclesfield Town

Information Macclesfield Town vidare efter 4-2 på straffar.

Blackburn Rovers
3-2
Oldham Athletic

Mansfield Town
2-2*
Morecambe

Information Morecambe vidare efter 6-5 på straffar.

Charlton Athletic
0-0*
Forest Green Rovers

Information Forest Green Rovers vidare efter 5-3 på straffar.

Colchester United
3-0
Swindon Town

Wimbledon
2-2*
Milton Keynes Dons

Information Milton Keynes Dons vidare efter 4-2 på straffar.

Oxford United
1-0
Peterborough United

Queens Park Rangers
*3-3
Bristol City

Information Queens Park Rangers vidare efter 5-4 på straffar.

Plymouth Argyle
2-0
Leyton Orient

Wycombe Wanderers
1-1*
Reading

Information Reading vidare efter 4-2 på straffar.

Gillingham
2-2*
Newport County

Information Newport County vidare efter 4-1 på straffar.

Stevenage
1-2
Southend United

Luton Town
3-1
Ipswich Town

Walsall
2-3
Crawley Town

Bristol Rovers
3-0
Cheltenham Town

Brentford
1-1*
Cambridge United

Information Cambridge United vidare efter 5-4 på straffar.

Coventry City
4-1
Exeter City

Swansea City
3-1
Northampton Town

Accrington Stanley
1-3
Sunderland

Scunthorpe United
0-1
Derby County

Rochdale
5-2
Bolton Wanderers

Huddersfield Town
0-1
Lincoln City

Middlesbrough
2-2*
Crewe Alexandra

Information Crewe Alexandra vidare efter 4-2 på straffar.

Shrewsbury Town
0-4
Rotherham United

Sheffield Wednesday
Inst
Bury

Salford City
0-3
Leeds United

Barnsley
0-3
Carlisle United

West Bromwich Albion
1-2
Millwall

 

Skytteliga

10.09.2019, 23:59

-