ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 25 juni 2019
Slut: 30 maj 2020

79

lag

5+5

omgångar

155/216

matcher spelade

Förkval

3 matcher

25-28 juni 2019

Första kvalomgången

2x16 matcher

9-10 juli 2019
Returer 16-17 juli 2019

Andra kvalomgången

2x12 matcher

23-24 juli 2019
Returer 30-31 juli 2019

Tredje kvalomgången

2x10 matcher

6-7 augusti 2019
Returer 13 augusti 2019

Fjärde kvalomgången

2x6 matcher

20-21 augusti 2019
Returer 27-28 augusti 2019

Gruppspel

96 matcher

17 september-11 december 2019

Åttondelsfinaler

2x8 matcher

18-26 februari 2020
Returer 10-18 mars 2020

Kvartsfinaler

2x4 matcher

7-8 april 2020
Returer 14-15 april 2020

Semifinaler

2x2 matcher

28-29 april 2020
Returer 5-6 maj 2020

Final

1 match

30 maj 2020

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Åttondelsfinaler

Visa matchfakta

Gruppspel

06.11.2019, 23:00

Grupp A
1
Paris Saint-Germain
4
4
0
0
10
- 0
10
12
2
Real Madrid
4
2
1
1
9
- 5
4
7
3
Club Brugge
4
0
2
2
2
- 8
-6
2
4
Galatasaray
4
0
1
3
0
- 8
-8
1
Grupp B
1
Bayern München
4
4
0
0
15
- 4
11
12
2
Tottenham Hotspur
4
2
1
1
13
- 9
4
7
3
Crvena Zvezda
4
1
0
3
3
- 13
-10
3
4
Olympiakos
4
0
1
3
5
- 10
-5
1
Grupp C
1
Manchester City
4
3
1
0
11
- 2
9
10
2
Shakhtar Donetsk
4
1
2
1
7
- 9
-2
5
3
Dinamo Zagreb
4
1
2
1
9
- 7
2
5
4
Atalanta
4
0
1
3
3
- 12
-9
1
Grupp D
1
Juventus
4
3
1
0
9
- 4
5
10
2
Atlético Madrid
4
2
1
1
6
- 4
2
7
3
Lokomotiv Moskva
4
1
0
3
4
- 7
-3
3
4
Bayer Leverkusen
4
1
0
3
3
- 7
-4
3
Grupp E
1
Liverpool
4
3
0
1
10
- 7
9
2
Napoli
4
2
2
0
6
- 3
3
8
3
Salzburg
4
1
1
2
12
- 10
2
4
4
Genk
4
0
1
3
4
- 12
-8
1
Grupp F
1
Barcelona
4
2
2
0
4
- 2
2
8
2
Borussia Dortmund
4
2
1
1
5
- 4
1
7
3
Internazionale
4
1
1
2
6
- 6
0
4
4
Slavia Praha
4
0
2
2
2
- 5
-3
2
Grupp G
1
RB Leipzig
4
3
0
1
6
- 4
2
9
2
Olympique lyonnais
4
2
1
1
7
- 4
3
7
3
Zenit Sankt-Petersburg
4
1
1
2
5
- 6
-1
4
4
Benfica
4
1
0
3
5
- 9
-4
3
Grupp H
1
Chelsea
4
2
1
1
7
- 6
1
7
2
Ajax
4
2
1
1
10
- 5
5
7
3
Valencia
4
2
1
1
6
- 5
1
7
4
Lille
4
0
1
3
3
- 10
-7
1
Tisdag 17 september 2019
Olympique lyonnais
1-1
Zenit Sankt-Petersburg

Internazionale
1-1
Slavia Praha

Chelsea
0-1
Valencia

Ajax
3-0
Lille

Benfica
1-2
RB Leipzig

Borussia Dortmund
0-0
Barcelona

Napoli
2-0
Liverpool

Salzburg
6-2
Genk

Onsdag 18 september 2019
Club Brugge
0-0
Galatasaray

Olympiakos
2-2
Tottenham Hotspur

Paris Saint-Germain
3-0
Real Madrid

Bayern München
3-0
Crvena Zvezda

Shakhtar Donetsk
0-3
Manchester City

Dinamo Zagreb
4-0
Atalanta

Atletico Madrid
2-2
Juventus

Bayer Leverkusen
1-2
Lokomotiv Moskva

Tisdag 1 oktober 2019
Real Madrid
2-2
Club Brugge

Atalanta
1-2
Shakhtar Donetsk

Galatasaray
0-1
Paris Saint-Germain

Tottenham Hotspur
2-7
Bayern München

Crvena Zvezda
3-1
Olympiakos

Manchester City
2-0
Dinamo Zagreb

Juventus
3-0
Bayer Leverkusen

Lokomotiv Moskva
0-2
Atletico Madrid

Onsdag 2 oktober 2019
Genk
0-0
Napoli

Slavia Praha
0-2
Borussia Dortmund

Liverpool
4-3
Salzburg

Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Benfica

RB Leipzig
0-2
Olympique lyonnais

Barcelona
2-1
Internazionale

Valencia
0-3
Ajax

Lille
1-2
Chelsea

Tisdag 22 oktober 2019
Shakhtar Donetsk
2-2
Dinamo Zagreb

Atletico Madrid
1-0
Bayer Leverkusen

Club Brugge
0-5
Paris Saint-Germain

Galatasaray
0-1
Real Madrid

Tottenham Hotspur
5-0
Crvena Zvezda

Olympiakos
2-3
Bayern München

Manchester City
5-1
Atalanta

Juventus
2-1
Lokomotiv Moskva

Onsdag 23 oktober 2019
RB Leipzig
2-1
Zenit Sankt-Petersburg

Ajax
0-1
Chelsea

Salzburg
2-3
Napoli

Genk
1-4
Liverpool

Benfica
2-1
Olympique lyonnais

Internazionale
2-0
Borussia Dortmund

Slavia Praha
1-2
Barcelona

Lille
1-1
Valencia

Tisdag 5 november 2019
Zenit Sankt-Petersburg
0-2
RB Leipzig

Barcelona
0-0
Slavia Praha

Liverpool
2-1
Genk

Napoli
1-1
Salzburg

Olympique lyonnais
3-1
Benfica

Borussia Dortmund
3-2
Internazionale

Chelsea
4-4
Ajax

Valencia
4-1
Lille

Onsdag 6 november 2019
Bayern München
2-0
Olympiakos

Lokomotiv Moskva
1-2
Juventus

Paris Saint-Germain
1-0
Club Brugge

Real Madrid
6-0
Galatasaray

Crvena Zvezda
0-4
Tottenham Hotspur

Dinamo Zagreb
3-3
Shakhtar Donetsk

Atalanta
1-1
Manchester City

Bayer Leverkusen
2-1
Atletico Madrid

Tisdag 26 november 2019
Galatasaray
18 : 55
Club Brugge

Lokomotiv Moskva
18 : 55
Bayer Leverkusen

Real Madrid
21 : 00
Paris Saint-Germain

Tottenham Hotspur
21 : 00
Olympiakos

Crvena Zvezda
21 : 00
Bayern München

Manchester City
21 : 00
Shakhtar Donetsk

Atalanta
21 : 00
Dinamo Zagreb

Juventus
21 : 00
Atletico Madrid

Onsdag 27 november 2019
Zenit Sankt-Petersburg
18 : 55
Olympique lyonnais

Valencia
18 : 55
Chelsea

Liverpool
21 : 00
Napoli

Genk
21 : 00
Salzburg

RB Leipzig
21 : 00
Benfica

Barcelona
21 : 00
Borussia Dortmund

Slavia Praha
21 : 00
Internazionale

Lille
21 : 00
Ajax

Tisdag 10 december 2019
Napoli
18 : 55
Genk

Salzburg
18 : 55
Liverpool

Benfica
21 : 00
Zenit Sankt-Petersburg

Olympique lyonnais
21 : 00
RB Leipzig

Borussia Dortmund
21 : 00
Slavia Praha

Internazionale
21 : 00
Barcelona

Chelsea
21 : 00
Lille

Ajax
21 : 00
Valencia

Onsdag 11 december 2019
Shakhtar Donetsk
18 : 55
Atalanta

Dinamo Zagreb
18 : 55
Manchester City

Paris Saint-Germain
21 : 00
Galatasaray

Club Brugge
21 : 00
Real Madrid

Bayern München
21 : 00
Tottenham Hotspur

Olympiakos
21 : 00
Crvena Zvezda

Atletico Madrid
21 : 00
Lokomotiv Moskva

Bayer Leverkusen
21 : 00
Juventus

 

Visa matchfakta

Fjärde kvalomgången

28.08.2019, 23:00

Match 2:2
Tisdag 27 augusti 2019
Rosenborg
1-1
Dinamo Zagreb

1-0 Babajide Akintola (11)

1-1 Amer Gojak (71)

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-1.

Crvena Zvezda
1-1
Young Boys

1-0 Aleksa Vukanović (59)

1-1 El Fardou Ben Nabouhane (självmål, 81)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

FK Krasnodar
1-2
Olympiakos

1-0 Danill Utkin (10)

1-1 Youssef El-Arabi (11)
1-2 Youssef El-Arabi (47)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 6-1.

Onsdag 28 augusti 2019
Slavia Praha
1-0
CFR Cluj

1-0 Jan Bořil (66)

 

Information Slavia Praha vidare med sammanlagt 2-0.

Ajax
2-0
APOEL

1-0 Edson Álvarez (43)
2-0 DusanTadić (80)

 

Information Ajax vidare med sammanlagt 2-0.

Club Brugge
2-1
LASK

1-0 Haris Vanaken (70)
2-1 Emmanuel Dennis (89)

1-1 Klauss (straff, 74)
Utvisning Gernot Trauner (81)

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 3-1.

Match 1:2
Tisdag 20 augusti 2019
CFR Cluj
0-1
Slavia Praha

 

0-1 Lukáš Masopust (28)

APOEL
0-0
Ajax

 

Utvisning Noussair Mazraoui (80)

LASK
0-1
Club Brugge

 

0-1 Hans Vanaken (straff, 10)

Onsdag 21 augusti 2019
Dinamo Zagreb
2-0
Rosenborg

1-0 Bruno Petković (straff, 8)
2-0 Mislav Oršić (28)

Young Boys
2-2
Crvena Zvezda

1-0 Roger Assalé (7)
2-2 Guillaume Hoarau (straff, 76)

1-1 Milos Degenek (18)
1-2 Mateo García (46)

Olympiakos
4-0
FK Krasnodar

1-0 Guerrero (30)
2-0 Lazar Ranđelović (78)
3-0 Lazar Ranđelović (85)
4-0 Daniel Podence (89)

 

Visa matchfakta

Tredje kvalomgången

13.08.2019, 23:13

Match 2:2
Tisdag 13 augusti 2019
Qarabağ
0-2
APOEL

Utvisning Richard Almeyda (90+3)

0-1 Tomas De Vincenti (straff, 34)
0-2 Uro Matić (68)

Information APOEL vidare med sammanlagt 3-2.

Rosenborg
3-1
Maribor

1-1 Alexander Søderlund (53)
2-1 Anders Konradsen (61)
3-1 Anders Konradsen (81)

0-1 Rudi Požeg (45+1)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-2.

Dynamo Kyiv
3-3
Club Brugge

1-0 Vitaliy Buyalskyy (5)
2-1 Volodymyr Shepelev (50)
Utvisning Mykyta Burda (82)
3-2 Brandon Mechele (självmål, 90+3)

1-1 Simon Deli (38)
Utvisning Percy Tau (84)
2-2 Ruud Vormer (88)
3-3 Lois Openda (90+5)

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 4-3.

Ferencváros
0-4
Dinamo Zagreb

Utvisning Eldar Ćivić (68)

0-1 Arijan Ademi (16)
0-2 Bruno Petković (47)
0-3 Daniel Olmo (55)
0-4 Amer Gojak (79)

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 5-1.

FC København
1-1* f
Crvena Zvezda

1-1 Dame N'Doye (44)

0-1 Richmond Boakye (17)
Utvisning Nemanja Milunović (54)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-2 och 7-6 på straffar.

Ajax
3-2
PAOK

1-1 Dusan Tadić (straff, 43)
2-1 Nicolas Tagliafico (79)
3-1 Dusan Tadić (straff, 85)

0-1 Diego Bieswar (23)
3-2 Diego Bieswar (90+3)

Information Ajax vidare med sammanlagt 5-4.

Olympiakos
2-0
İstanbul Başakşehir

1-0 Rúben Semedo (55)
2-0 Mathieu Valbuena (straff, 78)

 

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-0.

LASK
3-1
Basel

1-0 Raoul Petretta (självmål, 59)
2-1 Thomas Goiginger (89)
3-1 Marko Raguz (90+4)

1-1 Kemal Ademi (80)

Information LASK vidare med sammanlagt 5-2.

Celtic
3-4
CFR Cluj

1-1 James Forrest (51)
2-1 Odsonne Édouard (61)
3-2 Ryan Christie (76)

0-1 Ciprian Deac (27)
2-2 Billel Omrani (straff, 74)
3-3 Billel Omrani (80)
3-4 George Țucudean (90+8)

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 5-4.

Porto
2-3
FK Krasnodar

1-3 Zé Luís (57)
2-3 Luis Díaz (77)

0-1 Tonny Vilhena (3)
0-2 Magomed Suleymanov (12)
0-3 Magomed Suleymanov (34)

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Match 1:2
Tisdag 6 augusti 2019
APOEL
1-2
Qarabağ

1-2 Giorgios Merkis (90+5)

0-1 Mahir Emreli (54)
0-2 Magaye Gueye (69)

PAOK
2-2
Ajax

1-1 Chuba Akpom (32)
2-1 Léo Matos (39)

0-1 Hakim Ziyech (10)
2-2 Klaas Jan Huntelaar (57)

Dinamo Zagreb
1-1
Ferencváros

1-0 Daniel Olmo (7)

1-1 David Siger (59)

Club Brugge
1-0
Dynamo Kyiv

1-0 Hans Vanaken (straff, 37)

 

Crvena Zvezda
1-1
FC København

1-0 Milan Pavkov (44)

1-1 Jonas Wind (straff, 84)

Onsdag 7 augusti 2019
FK Krasnodar
0-1
Porto

 

0-1 Sérgio Oliveira (89)

İstanbul Başakşehir
0-1
Olympiakos

Utvisning İrfan Kahveci (80)

0-1 Giorgos Masouras (53)

CFR Cluj
1-1
Celtic

1-0 Mario Rondón (28)

1-1 James Forrest (37)

Basel
1-2
LASK

1-2 Luca Zuffi (87)

0-1 Gemot Trauner (50)
0-2 Klauss (82)

Maribor
1-3
Rosenborg

1-2 Marcos Tavares (70)

0-1 Alexander Søderlund (50)
0-2 Alexander Søderlund (63)
1-3 Mike Jensen (71)

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

31.07.2019, 23:59

Match 2:2
Tisdag 23 juli 2019
Viktoria Plzeň
0-0
Olympiakos Piraeus

Saburtalo
0-2
Dinamo Zagreb

The New Saints
0-2
FC København

PSV
3-2
Basel

Sutjeska
0-1
APOEL

Onsdag 24 juli 2019
BATE Borisov
2-1
Rosenborg

CFR Cluj
1-0
Maccabi Tel Aviv

Ferencváros
3-1
Valletta

Maribor
2-1
AIK

Dundalk
1-1
Qarabağ

Celtic
5-0
Nõmme Kalju

Crvena Zvezda
2-0
HJK

Match 1:2
Tisdag 30 juli 2019
Nõmme Kalju
0-2
Celtic

Information Celtic vidare med sammanlagt 7-0.

Maccabi Tel Aviv
2-2
CFR Cluj

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 3-2.

APOEL
3-0
Sutjeska

Information APOEL vidare med sammanlagt 4-0.

Valletta
1-1
Ferencváros

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Zagreb
3-0
Saburtalo

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 5-0.

Basel
2-1
PSV

Information Basel vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Olympiakos
4-0
Viktoria Plzeň

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 4-0.

Onsdag 31 juli 2019
HJK
2-1
Crvena Zvezda

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-2.

Rosenborg
2-0
BATE Borisov

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 3-2.

Qarabağ
3-0
Dundalk

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 4-1.

AIK
3-2 f
Maribor

Information Maribor vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

FC København
1-0
The New Saints

Information FC København vidare med sammanlagt 3-0.

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

17.07.2019, 23:59

Match 2:2
Tisdag 16 juli 2019
Shkendija
1-2
Nõmme Kalju

1-1 Agim Ibraimi (straff, 62)

0-1 Maximiliano Uggè (5)
1-2 Liliu (90+1)

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Saburtalo
1-3
Sheriff

1-3 Ognjen Rolović (59)

0-1 Liridon Latifi (3)
0-2 Gagi Margvelashvili (självmål, 8)
0-3 Robert Tambe (10)
Utvisning Matej Palčič (72)

Information Saburtalo vidare med sammanlagt 4-3.

HB
2-2
HJK

1-0 Sebastian Pingel (17)
2-0 Lasse Andersen (56)

2-1 Riku Riski (60)
2-2 Riku Riski (77)

Information HJK vidare med sammanlagt 5-2.

Valletta
1-1
F91 Dudelange

1-0 Mario Fontanella (35)

1-1 Mario Pokar (59)

Information Valletta vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Crvena Zvezda
2-0
Sūduva

1-0 Richmond Boakye (4)
2-0 Marko Marin (29)
Utvisning Marko Gobeljić (60)

2-1 Mihret Topcagić (90+5)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-1.

Feronkeli
0-1
The New Saints

 

0-1 Dean Ebbe (67)

Information The New Saints vidare med sammanlagt 3-2.

Onsdag 17 juli 2019
FK Riga
0-0* f
Dundalk

Utvisning Herdi Prenga (111)

 

Information Dundalk vidare med sammanlagt 0-0 och 5-4 på straffar.

Qarabağ
2-0
Partizani Tirana

1-0 Filip Ozobić (51)
2-0 Dani Quintana (90+4)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 2-0.

Rosenborg
4-0
Linfield

1-0 Anders Konradsen (20)
2-0 Anders Konradsen (51)
3-0 Babajide Akintola (69)
4-0 Pål Helland (85)

 

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-0.

AIK
3-1
Ararat-Armenia

1-0 Henok Goitom (46)
2-0 Henok Goitom (52)
3-0 Sebastian Larsson (straff, 62)

3-1 Anton Kobyalko (77)

Information AIK vidare med sammanlagt 4-3.

Ludogorets
2-3
Ferencváros

1-2 Georgi Terziev (24)
2-3 Marcel Heister (självmål, 69)
Utvisning Cosmin Moți (82)

0-1 Ihor Kharatin (17)
0-2 Michal Škvarka (21)
1-3 Tokmac Bguen (48)

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 5-3.

Piast Gliwice
1-2
BATE Borisov

1-0 Jakub Czerwiński (21)

1-1 Heroine Moukam (straff, 82)
1-2 Zakhar Volkov (87)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-2.

CFR Cluj
3-1
Astana

1-1 Billel Omrani (10)
2-1 Evgeny Postnikov (självmål, 26)
3-1 Billel Omrani (73)

0-1 Roman Murtazayev (4)

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 3-2.

Sutjeska
*1-1 f
Slovan Bratislava

1-1 Aleksandar Šofranac (90+3)

0-1 Andra Šporar (49)

Information Sutjeska vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Maribor
2-0
Valur

1-0 Rok Kronaveter (11)
2-0 Marcos Tavares (32)

 

Information Maribor vidare med sammanlagt 5-0.

Celtic
2-1
FK Sarajevo

1-0 Ryan Christie (26)
2-1 Callum McGregor (76)

1-1 Benjamin Tatar (63)

Information Celtic vidare med sammanlagt 5-2.

Match 1:2
Tisdag 9 juli 2019
Astana
1-0
CFR Cluj

Ararat-Armenia
2-1
AIK

Nõmme Kalju
0-1
Shkendija

HJK
3-0
HB

FK Sarajevo
1-3
Celtic

Sūduva
0-0
Crvena Zvezda

The New Saints
2-2
Feronkeli

F91 Dudelange
2-2
Valletta

Onsdag 10 juli 2019
Partizani Tirana
0-0
Qarabağ

Sheriff
0-3
Saburtalo

BATE Borisov
1-1
Piast Gliwice

Ferencváros
2-1
Ludogorets

Slovan Bratislava
1-1
Sutjeska

Dundalk
0-0
FK Riga

Linfield
0-2
Rosenborg

Valur
0-3
Maribor

 

Visa matchfakta

Förkval

29.06.2019, 23:59

Final
Fredag 28 juni 2019
Feronkeli
2-1
FC Santa Coloma

Semifinal
Tisdag 25 juni 2019
Feronkeli
1-0
Lincoln Red Imps

Tre Penne
0-1
FC Santa Coloma

 

Skytteliga

06.11.2019, 23:00

Namn
Klubb
Mål
Erling Håland
Salzburg
7
Robert Lewandowski
Bayern München
6
Raheem Sterling
Manchester City
5
Heung-min Son
Tottenham Hotspur
5
Serge Gnabry
Bayern München
4
Achraf Hakimi
Borussia Dortmund
4
Mislav Oršić
Dinamo Zagreb
4
Memphis Depay
Olympique lyonnais
4
Mauro Icardi
Paris Saint-Germain
4
Harry Kane
Tottenham Hotspur
4
Quincy Promes
Ajax
3
Lautaro Martínez
Internazionale
3
Alex Oxlade-Chamberlain
Liverpool
3
Mohamed Salah
Liverpool
3
Dries Mertens
Napoli
3
Kylian Mbape
Paris Saint-Germain
3
Rodrygo
Real Madrid
3