ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 21 mars 2019
Slut: 31 mars 2020

55

lag

8-10

gruppspelsomgångar

184/262

matcher spelade

Speldagar

21-23 mars 2019
24-26 mars 2019
7-8 juni 2019
10-11 juni 2019

5-7 september 2019
8-10 september 2019
10-12 oktober 2019
13-15 oktober 2019

14-16 november 2019
17-19 november 2019

Playoff
Semifinaler 26-28 mars 2020
Finaler 29-31 mars 2020

UEFA Euro 2020
Visa matchfakta

Förklaring

Visa matchfakta

Playoff

Visa matchfakta

Grupp A

14.11.2019, 22:45

Grupp A
1
England
7
6
0
1
33
- 6
27
18
2
Tjeckien
7
5
0
2
13
- 10
3
15
3
Kosovo
7
3
2
2
13
- 12
1
11
4
Bulgarien
7
0
3
4
5
- 17
-12
3
5
Montenegro
8
0
3
5
3
- 22
-19
18
Lördag 7 september 2019
Kosovo
2-1
Tjeckien

England
4-0
Bulgarien

Tisdag 10 september 2019
Montenegro
0-3
Tjeckien

England
5-3
Kosovo

Fredag 11 oktober 2019
Montenegro
0-0
Bulgarien

Tjeckien
2-1
England

Måndag 14 oktober 2019
Kosovo
2-0
Montenegro

Bulgarien
0-6
England

Torsdag 14 november 2019
England
7-0
Montenegro

Tjeckien
2-1
Kosovo

Söndag 17 november 2019
Kosovo
18 : 00
England

Bulgarien
18 : 00
Tjeckien

 

Visa matchfakta

Grupp B

14.11.2019, 22:45

Grupp B
1
Ukraina
7
6
1
0
15
- 2
13
19
2
Portugal
7
4
2
1
20
- 6
14
14
3
Serbien
7
4
1
2
15
- 15
0
13
4
Luxemburg
7
1
1
5
7
- 14
-7
4
5
Litauen
8
0
1
7
5
- 25
-20
19
Lördag 7 september 2019
Litauen
0-3
Ukraina

Serbien
2-4
Portugal

Tisdag 10 september 2019
Luxemburg
1-3
Serbien

Litauen
1-5
Portugal

Fredag 11 oktober 2019
Ukraina
2-0
Litauen

Portugal
3-0
Luxemburg

Måndag 14 oktober 2019
Ukraina
2-1
Portugal

Litauen
1-2
Serbien

Torsdag 14 november 2019
Serbien
3-2
Luxemburg

Portugal
6-0
Litauen

Söndag 17 november 2019
Serbien
15 : 00
Ukraina

Luxemburg
15 : 00
Portugal

 

Visa matchfakta

Grupp C

13.10.2019, 22:45

Grupp C
1
Tyskland
6
5
0
1
20
- 6
14
15
2
Nederländerna
6
5
0
1
19
- 7
12
15
3
Nordirland
6
4
0
2
8
- 7
1
12
4
Vitryssland
7
1
1
5
4
- 12
-8
4
5
Estland
7
0
1
6
2
- 21
-19
15
Fredag 6 september 2019
Estland
1-2
Vitryssland

1-1 Erik Sorga (54)

0-1 Nikita Naumov (48)
1-2 Maksim Skavysh (90+2)

Tyskland
2-4
Nederländerna

1-0 Serge Gnabry (9)
2-2 Toni Kroos (straff, 73)

1-1 Frenkie de Jong (59)
1-2 Jonathan Tah (självmål, 66)
2-3 Donywell Malen (79)
2-4 Georginio Wijnaldum (90+1)

Måndag 9 september 2019
Nordirland
0-2
Tyskland

Estland
0-4
Nederländerna

Torsdag 10 oktober 2019
Vitryssland
0-0
Estland

Nederländerna
3-1
Nordirland

Söndag 13 oktober 2019
Vitryssland
1-2
Nederländerna

Estland
0-3
Tyskland

Lördag 16 november 2019
Nordirland
20 : 45
Nederländerna

Tyskland
20 : 45
Vitryssland

Tisdag 19 november 2019
Nederländerna
20 : 45
Estland

Tyskland
20 : 45
Nordirland

 

Visa matchfakta

Grupp D

15.10.2019, 22:50

Grupp D
1
Irland
7
3
3
1
6
- 4
2
12
2
Danmark
6
3
3
0
16
- 6
10
12
3
Schweiz
6
3
2
1
12
- 5
7
11
4
Georgien
7
2
2
3
8
- 10
-2
8
5
Gibraltar
6
0
0
6
2
- 19
-17
12
Torsdag 5 september 2019
Irland
1-1
Schweiz

1-1 David McGoldrick (85)

0-1 Fabian Schär (74)

Gibraltar
0-6
Danmark

 

0-1 Robert Skov (6)
0-2 Christian Eriksen (straff, 34)
0-3 Christian Eriksen (straff, 50)
0-4 Thomas Delaney (69)
0-5 Christian Gytkjær (73)
0-6 Christian Gytkjær (78)

Söndag 8 september 2019
Schweiz
4-0
Gibraltar

Georgien
0-0
Danmark

Lördag 12 oktober 2019
Georgien
0-0
Irland

Danmark
1-0
Schweiz

Tisdag 15 oktober 2019
Schweiz
2-0
Irland

Gibraltar
2-3
Georgien

Fredag 15 november 2019
Schweiz
20 : 45
Georgien

Danmark
20 : 45
Gibraltar

Måndag 18 november 2019
Irland
20 : 45
Danmark

Gibraltar
20 : 45
Schweiz

 

Visa matchfakta

Grupp E

13.10.2019, 22:45

Grupp E
1
Kroatien
7
4
2
1
14
- 6
8
14
2
Ungern
7
4
0
3
8
- 9
-1
12
3
Slovakien
6
3
1
2
10
- 8
2
10
4
Wales
6
2
2
2
6
- 6
0
8
5
Azerbajdzjan
6
0
1
5
5
- 14
-9
14
Fredag 6 september 2019
Wales
2-1
Azerbajdzjan

1-0 Pavlo Paşayev (självmål, 26)
2-1 Gareth Bale (84)

1-1 Mahir Emreli (58)

Slovakien
0-4
Kroatien

 

0-1 Nikola Vlašić (45)
0-2 Ivan Perišić (46)
0-3 Bruno Petković (72)
0-4 Dejan Lovren (89)

Måndag 9 september 2019
Azerbajdzjan
1-1
Kroatien

Ungern
1-2
Slovakien

Torsdag 10 oktober 2019
Slovakien
1-1
Wales

Kroatien
3-0
Ungern

Söndag 13 oktober 2019
Ungern
1-0
Azerbajdzjan

Wales
1-1
Kroatien

Lördag 16 november 2019
Azerbajdzjan
18 : 00
Wales

Kroatien
20 : 45
Slovakien

Tisdag 19 november 2019
Wales
20 : 45
Ungern

Slovakien
20 : 45
Azerbajdzjan

 

Visa matchfakta

Grupp F

15.10.2019, 22:50

Grupp F
1
Spanien
8
6
2
0
19
- 5
14
20
2
Sverige
8
4
3
1
18
- 9
9
15
3
Rumänien
8
4
2
2
17
- 8
9
14
4
Norge
8
2
5
1
13
- 10
3
11
5
Färöarna
8
1
0
7
4
- 23
-19
20
6
Sverige
8
1
0
7
2
- 18
-16
3
Torsdag 5 september 2019
Rumänien
1-2
Spanien

1-2 Florin Andone (59)

0-1 Sergio Ramos (straff, 29)
0-2 Paco Alcácer (47)
Utvisning Llorente (79)

Norge
2-0
Malta

1-0 Sander Berge (33)
2-0 Joshua King (straff, 45+1)

 

Söndag 8 september 2019
Rumänien
1-0
Malta

Spanien
4-0
Färöarna

Lördag 12 oktober 2019
Färöarna
0-3
Rumänien

Norge
1-1
Spanien

Tisdag 15 oktober 2019
Sweden
1-1
Spanien

Rumänien
1-1
Norge

Fredag 15 november 2019
Norge
18 : 00
Färöarna

Spanien
20 : 45
Malta

Måndag 18 november 2019
Sweden
20 : 45
Färöarna

Spanien
20 : 45
Rumänien

 

Visa matchfakta

Grupp G

15.10.2019, 22:50

Grupp G
1
Polen
8
6
1
1
13
- 2
11
19
2
Österrike
8
5
1
2
17
- 7
10
16
3
Slovenien
8
3
2
3
13
- 8
5
11
4
Israel
8
3
2
3
15
- 15
0
11
5
Nordmakedonien
8
3
2
3
10
- 11
-1
19
6
Österrike
8
0
0
8
2
- 27
-25
0
Torsdag 5 september 2019
Israel
1-1
Nordmakedonien

1-0 Eran Zahavi (55)

1-1 Arijan Ademi (64)

Fredag 6 september 2019
Slovenien
2-0
Polen

1-0 Aljaž Struna (35)
2-0 Andra Šporar (65)

 

Österrike
6-0
Lettland

1-0 Marko Arnautović (7)
2-0 Marcel Sabitzer (13)
3-0 Marko Arnautović (straff, 53)
4-0 Pavels Šteinbors (självmål, 76)
5-0 Konrad Laimer (80)
6-0 Michael Gregoritsch (84)

 

Måndag 9 september 2019
Slovenien
3-2
Israel

Polen
0-0
Österrike

Torsdag 10 oktober 2019
Lettland
0-3
Polen

Nordmakedonien
2-1
Slovenien

Söndag 13 oktober 2019
Slovenien
0-1
Österrike

Polen
2-0
Nordmakedonien

Tisdag 15 oktober 2019
Israel
3-1
Lettland

Lördag 16 november 2019
Slovenien
18 : 00
Lettland

Israel
20 : 45
Polen

Tisdag 19 november 2019
Polen
20 : 45
Slovenien

Lettland
20 : 45
Österrike

 

Visa matchfakta

Grupp H

14.11.2019, 22:45

Grupp H
1
Frankrike
9
7
1
1
23
- 6
17
22
2
Turkiet
9
6
2
1
16
- 3
13
20
3
Island
9
5
1
3
12
- 10
2
16
4
Albanien
9
4
1
4
16
- 12
4
13
5
Andorra
9
1
1
7
3
- 18
-15
22
6
Turkiet
9
1
0
8
3
- 24
-21
3
Lördag 7 september 2019
Island
3-0
Moldavien

Turkiet
1-0
Andorra

Tisdag 10 september 2019
Moldavien
0-4
Turkiet

Frankrike
3-0
Andorra

Fredag 11 oktober 2019
Turkiet
1-0
Albanien

Island
0-1
Frankrike

Måndag 14 oktober 2019
Moldavien
0-4
Albanien

Island
2-0
Andorra

Torsdag 14 november 2019
Turkiet
0-0
Island

Frankrike
2-1
Moldavien

Söndag 17 november 2019
Moldavien
20 : 45
Island

Andorra
20 : 45
Turkiet

 

Visa matchfakta

Grupp I

13.10.2019, 19:57

Grupp I
1
Belgien
8
8
0
0
30
- 1
29
24
2
Ryssland
8
7
0
1
27
- 4
23
21
3
Cypern
8
3
1
4
13
- 12
1
10
4
Skottland
8
3
0
5
11
- 17
-6
9
5
Kazakstan
8
2
1
5
9
- 13
-4
24
6
Ryssland
8
0
0
8
0
- 43
-43
0
Fredag 6 september 2019
Cypern
1-1
Kazakstan

1-1 Pieros Soteriou (39)

0-1 Aleksey Shchelkin (2)

Skottland
1-2
Ryssland

1-0 John McGinn (10)

1-1 Artem Dzyuba (40)
1-2 Stephen O'Donnell (självmål, 59)

Måndag 9 september 2019
Skottland
0-4
Belgien

San Marino
0-4
Cypern

Torsdag 10 oktober 2019
Kazakstan
1-2
Cypern

Ryssland
4-0
Skottland

Söndag 13 oktober 2019
Kazakstan
0-2
Belgien

Skottland
6-0
San Marino

Lördag 16 november 2019
Cypern
15 : 00
Skottland

Skottland
18 : 00
Kazakstan

Tisdag 19 november 2019
Belgien
20 : 45
Cypern

Skottland
20 : 45
Ryssland

 

Visa matchfakta

Grupp J

15.10.2019, 22:50

Grupp J
1
Italien
8
8
0
0
25
- 3
22
24
2
Finland
8
5
0
3
12
- 8
4
15
3
Bosnien-Hercegovina
8
3
1
4
17
- 14
3
10
4
Armenien
8
3
1
4
13
- 15
-2
10
5
Grekland
8
2
2
4
9
- 13
-4
24
6
Finland
8
0
2
6
2
- 25
-23
2
Torsdag 5 september 2019
Armenien
1-3
Italien

1-0 Alexander Karapetyan (11)
Utvisning Alexander Karapetyan (45+1)

1-1 Andrea Belotti (28)
1-2 Lorenzo Belotti (77)
1-3 Andrea Belotti (80)

Finland
1-0
Grekland

1-0 Teemu Pukki (straff, 52)

 

Söndag 8 september 2019
Armenien
4-2
Bosnien-Hercegovina

Grekland
1-1
Liechtenstein

Lördag 12 oktober 2019
Bosnien-Hercegovina
4-1
Finland

Liechtenstein
1-1
Armenien

Tisdag 15 oktober 2019
Finland
3-0
Armenien

Liechtenstein
0-5
Italien

Fredag 15 november 2019
Finland
18 : 00
Liechtenstein

Armenien
18 : 00
Grekland

Måndag 18 november 2019
Liechtenstein
20 : 45
Bosnien-Hercegovina

Italien
20 : 45
Armenien

 

Skytteliga

15.10.2019, 22:49

Namn
Klubb
Mål
Eran Zahavy
Israel
11
Artem Dzyuba
Ryssland
9
Harry Kane
England
8
Raheem Sterling
England
8
Teemu Pukki
Finland
7
Cristiano Ronaldo
Portugal
7
Aleksandar Mitrović
Serbien
7
Romelu Lukaku
Belgien
6
Memphis Depay
Nederländerna
6
Claudiu Keșerü
Rumänien
6
Marko Arnautović
Österrike
6
Olivier Giroud
Frankrike
5
Georginio Wijnaldum
Nederländerna
5
Robert Lewandowski
Polen
5
George Pușcaș
Rumänien
5
Denis Cheryshev
Ryssland
5
Cenk Tosun
Turkiet
5
Serge Gnabry
Tyskland
5