ecst.se fotboll
Säsongen 2019
Start: 9 mars 2019
Slut: 8 december 2019

272

lag

2+7

omgångar

270/271

matcher spelade

Första kvalomgången

96 matcher

9-24 mars 2019

Andra kvalomgången

48 matcher

29 mars-12 april 2019

Första omgången

64 matcher

30 april-8 maj 2019

Andra omgången

32 matcher

21-23 maj 2019

Tredje omgången

16 matcher

19-20 juni 2019

Fjärde omgången

8 matcher

26 juni 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

25-26 september 2019

Semifinaler

2 matcher

30-31 oktober 2019

Final

1 matcher

8 december 2019

 

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

31.10.2019, 22:18

Onsdag 30 oktober 2019
Viking
3-0
Ranheim

Torsdag 31 oktober 2019
Odd
0-3
Haugesund

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

26.09.2019, 23:59

Onsdag 25 september 2019
Ranheim
3-0
Fram

Mjøndalen
1-3
Haugesund

Torsdag 26 september 2019
KFUM
2-5
Odd

Aalesund
1-1* f
Viking

Information Viking vidare efter 5-3 på straffar.

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

26.06.2019, 23:15

Onsdag 26 juni 2019
Fram
3-1
Bærum

Ranheim
4-0
Brann

Kristiansund
1-2 f
Odd

Viking
5-2
Stabæk

KFUM
2-1
Tromsdalen

Kongsvinger
0-3
Mjøndalen

Haugesund
2-0 f
Strømmen

Rosenborg
1-1* f
Aalesund

Information Aalesund vidare efter 5-4 på straffar.

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

20.06.2019, 21:51

Onsdag 19 juni 2019
Grorud
0-1
Mjøndalen

Bærum
5-3
Vålerenga

Skeid
0-3
Ranheim

Strømmen
1-0
Lillestrøm

Ullensaker / Kisa
1-2 f
Rosenborg

Sandefjord
1-1* f
Odd

Information Odd vidare efter 3-1 på straffar.

Fram
2-1
Strømsgodset

Sandnes Ulf
1-2
Viking

Nest-Sotra
0-4
KFUM

Sogndal
1-2
Brann

Levanger
1-3
Kristiansund

Tromsdalen
1-0
Sarpsborg 08

Bryne
2-6
Haugesund

Aalesund
4-0
Molde

Torsdag 20 juni 2019
Kongsvinger
1-0
Tromsø

Alta
1-4
Stabæk

 

Visa matchfakta

Andra omgången

23.05.2019, 20:20

Tisdag 21 maj 2019
Elverum
1-6
Stabæk

Onsdag 22 maj 2019
Strømmen
2-1 f
Bodø / Glimt

Kvik Halden
1-4
Lillestrøm

Moss
1-2
Kongsvinger

Grorud
1-0 f
HamKam

Kjelsås
3-4 f
Skeid

Asker
2-3
KFUM

Bærum
2-1
Notodden

Lørenskog
1-3
Ullensaker / Kisa

Fram
*1-1 f
Raufoss

Information Fram vidare efter 4-3 på straffar.

Pors Grenland
2-4
Mjøndalen

Jerv
1-2
Sandefjord

Arendal
0-2
Odd

Egersund
2-2* f
Bryne

Information Bryne vidare efter 5-4 på straffar.

Vard
0-2 f
Sandnes Ulf

Sotra
1-3
Haugesund

Fyllingsdalen
0-4
Nest-Sotra

Florø
0-1
Aalesund

Hødd
0-2
Sogndal

Brattvåg
1-2 f
Kristiansund

Tiller
0-3
Rosenborg

Nardo
0-3
Ranheim

Levanger
3-0
Stjørdals-Blink

Melbo IL
1-3
Tromsø

Harstad
2-3
Tromsdalen

Fløya
0-3
Alta

Eidsvold
0-5
Vålerenga

Fredrikstad
0-2
Sarpsborg 08

Torsdag 23 maj 2019
Ullern
0-1
Strømsgodset

Hinna
1-4
Viking

Åsane
0-2
Brann

Sunndal
0-4
Molde

 

Visa matchfakta

Första omgången

08.05.2019, 21:02

Tisdag 30 april 2019
Fjøra
2-2* f
Florø

Information Florø vidare efter 5-4 på straffar.

Onsdag 1 maj 2019
Nordstrand
0-1
KFUM

Oppsal
3-5
Ullern

Tønsberg
0-2
Sandefjord

Hinna
2-0
Sola

Træff
3-4
Hødd

Spjelkavik
2-4 f
Brattvåg

Verdal
1-4
Stjørdals-Blink

Rørvik
1-3
Rosenborg

Melbo IL
1-0
Mjølner

Skjervøy
0-6
Tromsdalen

Bergsøy
0-3
Aalesund

Heming
1-3
Stabæk

Eidsvold
3-0 f
Frigg

Sparta Sarpsborg
0-9
Fredrikstad

Kråkerøy
2-6
Grorud

Sprint-Jeløy
0-3
Sarpsborg 08

Follo
1-2 f
Bærum

Lyn
0-5
Moss

IF Ready
0-9
Skeid

Gjelleråsen
1-3
Lillestrøm

Skjetten
2-3 f
Lørenskog

Eidsvold
3-0 f
Frigg

Ottestad
0-1
HamKam

Toten
2-5 f
Raufoss

Nybergsund
1-3 f
Kongsvinger

Brumunddal
0-3
Elverum

Åssiden IF
1-2
Kjelsås

Vestfossen
0-3
Asker

Ørn Horten
0-2
Pors Grenland

Flint
0-7
Strømsgodset

Fram
1-0
Start

Donn
0-2
Notodden

Vindbjart
0-4
Arendal

Ålgård
0-9
Bryne

Brodd
0-2
Egersund

Madla
0-2
Sandnes Ulf

Åkra
0-4
Haugesund

Vard
2-1 f
Vidar

Frøya
1-6
Nest-Sotra

Fyllingsdalen
3-2
Fana

Lysekloster
2-4
Sotra

Bergen Nord
1-5
Åsane

Stryn
0-5
Sogndal

Herd
0-1
Kristiansund

Eide
0-5
Molde

Sunndal
1-0
Byåsen

NTNUI
0-2
Nardo

Kolstad
1-3
Ranheim

Trygg/Lade
2-3
Tiller

Steinkjer
0-6
Levanger

Åga
0-8
Bodø / Glimt

Porsanger
0-3
Alta

Norild
1-8
Tromsø

Flekkerøy
1-2
Jerv

Skånland
0-3
Harstad

Arna-Bjørnar
1-6
Brann

Torsdag 2 maj 2019
Storm
2-7
Odd

Fløya
5-0
Senja

Frøyland
1-3
Viking

Gjøvik-Lyn
2-3
Ullensaker / Kisa

Faaberg
0-3
Vålerenga

Onsdag 8 maj 2019
Junkeren
0-2
Strømmen

 

Skytteliga

-